Djeca se u pravilu upisuju početkom školske godine, tijekom rujna i imaju redovne treninga 2-3 puta tjedno. Za uspješan nastavak bavljenja stolni tenisom poželjno je početi što ranije pa je tako dobro da se zainteresirani upišu čim krenu u 1. razred osnovne škole. Trenutno u mlađoj grupi treniraju mlade igračice koje su počele trenirati prije 2 godine i novoupisani članovi dok su u starijoj grupi igračice s 4-5 godina iskustva i brojnim nastupima po turnirima.
"MALA ŠKOLA STOLNOG TENISA" - stolovi
Djeca obično kod kuće počinju igrati stolni tenis na kuhinjskom ili nekom sličnom stolu pri čemu im mrežica bude što im se nađe pod rukom. Propisane dimenzije stola za stolni tenis su: širina 152,3 cm i dužina 274 cm, a visina 76 cm. Mrežica se nalazi na sredini i visine je 15,25 cm, a sa svake strane mrežica "viri sa strane" isto za 15,25 cm.
Boja stolova je plava ili tamno zelena, a mogu biti rađeni za upotrebu u zatvorenom prostoru (najčešće) i na otvorenom. Površina može biti od različitih materijala, ali takva da kad njega padne standardna loptica ispuštena s visine od 30 cm, ona odskoči oko 23 cm. Debljina stola se kreće već od 12 mm, ali sve ispod 19 mm nije preporučljivo za pravo igranje. Najkvalitetniji stolovi imaju debljinu od 25 mm.
Gornji rub stola mora imati izvučenu bijelu liniju širine 2 cm, a za potrebe igre parova i po sredini stola linijom širine 3 mm.
Rekreativni stolovi se mogu nabaviti već za oko 1.000,00 kn, a oni kvalitetni na kojima se i igraju mečevi, ovisno o kvaliteti koštaju 4.000,00 do 5.000,00 kn i više pri čemu zbog otpornosti na vanjske utjecaje, stolovi za vanjsku upotrebu imaju u pravilu veću cijenu. U rekreativne i turističke svrhe za igru na otvorenom nalazimo i betonske stolove. Najpoznatiji proizvođači stolova za stolni tenisu su: Joola, Butterfly, Killerspin, Stiga, Donic, Sponeta i Kettler.
"MALA ŠKOLA STOLNOG TENISA" - loptice
Loptica je okrugla i promjera 40 mm te težine 27 grama. Može biti bijele ili narančaste boje bez sjaja, a izrađena od celuloida ili sličnog plastičnog materijala. Od 2015.godine se počinju koristiti plastične loptice tako da su celuloidne danas postale stvar prošlosti.
Zbog činjenice da se turniri uglavnom igraju lopticama bijele boje, igrači ne bi smjeli nositi bijele dresove jer protivniku otežavaju praćenje loptice. 2000.godine je ITTF unio promjene, kojima je promjer loptice povećan s 38 mm na 40 mm, čime se loptica usporava te je razmjena udaraca sporija, a time i prihvatljivija gledateljima koji na taj način lakše mogu pratiti igru.
Na tržištu se nalaze i loptice u različitim šarenim bojama koje se koriste kod najmlađih uzrasta koji tek počinju učiti igrati stolni tenis da bi im se na taj način trening učinio zabavnijim i veselijim. U svijetu su značajne tri tvornice loptica koje proizvode najznačajnije marke. U DHS-u ili Double Fishu se izrađuje najviše marki kao što su: Butterfly, Donic, Joola, Stiga, Tibhar, Yasaka, Nittaku SHA i druge. U drugoj kineskoj tvornici Xushaofa se izrađuju više manje poznatih marki, a u Japanskoj tvornici Nittaku radi se Nittaku premium (vjerojatno najbolja).
Loptice se obično kupuju pojedinačno, u kompletima od 3 ili 6 komada ili u velikim pakiranjima od po 50-100 komada za treninge. Cijene im variraju do kvalitete i veličine pakiranja, ali za usporedbu pakiranje boljih loptica od 3 komada možete naći po cijeni od 35,00 kn, a Nittaku premium za isto pakiranje košta i 85,00 kn. Na linku vijesti imate video u kojem možete pogledati kako se proizvode loptice za stolni tenis.
"MALA ŠKOLA STOLNOG TENISA" - mreža
Mreža mora cijelom dužinom biti na visini od 15,25 cm od plohe stola za igru. Također mora za 15,25 cm biti udaljena od stola sa svake strane. Osim same mreže u ovaj dio ubrajamo i nosač te zatezače s kojima se mreža pričvršćuje za stol. Postoje tri vrste držača. Rekreativni model koji se može postaviti i bilo kakvom stolu je tzv "rollnet" koji se razvlači do željene širine. Drugi model je tzv "clip" koji se jednostavno postavlja na stol po principu "kvačice". Treći je profesionalni model sa zatezačima (vijcima) kojima se držač pričvršćuje za stol. Mreže se obično izrađuju od polietilena u crnoj, plavoj ili zelenoj boji.
Za profesionalne svrhe postoje i mjerači kojima se mjeri visina mrežice. Za treniranje servisa postoje i specijalne mreže s dodatkom iznad same mrežice čime nastaje mali prorez kroz koji treba servirati lopticu.
U prodaji se mreže mogu naći zajedno s nosačima po cijenama od 200,00 do 400,00 kn, a mogu se kupiti i "samo" zamjenske mreže bez nosača po cijenama od 50,00 do 100,00 kn. Njapoznatije marke mreža su Donic, Joola, Stiga, Killerspin, Buffalo i sruge poznate marke ili npr.Spokey po nižim cijenama za rekreativne svrhe.